ייעוץ כלכלי

ניתוח פרויקטים והערכת כדאיות השקעה


ניתוח כלכלי של פרויקטים הוא מרכיב הכרחי בהחלטת המשקיע. המתודולוגיה להערכת השווי ותיקה וידועה, אך ישנה חשיבות רבה למיומנות וניסיון בביצוע הניתוח. ניסיון זה חיוני לקביעה מושכלת של מרכיבים שונים בהערכת השווי כגון מקדם ההיוון, ההתייחסות להון מקומי והון זר, בדיקות רגישות מתבקשות ועוד.

המשך קריאה

הניסיון הרב של חברתנו בניתוח פרויקטים מבטיח קבלת עבודה באיכות הגבוהה ביותר שתשמש ככלי תומך החלטות השקעה בחברות וגופים כלכליים.

הכנת חוות דעת כלכליות לבתי משפט

בבואו לפסוק במחלוקות כלכליות, נדרש לעתים מזומנות בית המשפט לחוות דעת מומחה של כלכלן מקצועי. מחלוקות אלה יכולות להגיע לסכומים של עשרות ואף מאות מיליוני שקלים. חוות הדעת של המומחה הכלכלי צריכה להיכתב בקפידה רבה, על בסיס ניתוח מעמיק של הנתונים, ללא משוא פנים ותוך שמירה על יושרה מקצועית.

המשך קריאה

ברור כי חוות הדעת תיקרא בקפידה על ידי הצדדים הניצים שינסו לערער עליה ולמצוא בה פגמים, אם אינה חופפת את האינטרס שלהם. חוות הדעת הכלכלית צריכה להתנסח בבהירות ובפשטות בכדי שגם אנשים שאינם מהתחום הכלכלי יוכלו להבינה. האתגר, אם כן, הוא לקחת בעיה כלכלית מורכבת ומסובכת, לנתח אותה על בסיס מירב הנתונים והידע הכלכלי, ולהנגיש אותה בצורה בהירה, הן בכתב והן בעל פה בהופעה בבית המשפט.

לחברתנו ניסיון רב בהכנת חוות דעת כלכליות. חוות דעת אלה יכולות להיות מוזמנות מטעם בית המשפט או מטעם אחד הצדדים. כמובן שגם בחוות דעת שהזמין אחד הצדדים אנו שומרים על כך שהיושרה המקצועית תהיה ללא רבב ובכך כוחנו וייחודנו.

לעיתים אנו נדרשים לתת חוות דעת כלכלית גם לצורך בוררות מחוץ לכותלי בית המשפט.

הערכות שווי של חברות ופרויקטים

בעולם הכלכלי והפיננסי הערכות השווי נדרשות ככלי תומך החלטות השקעה ורכישת חברות וכן בשביל לעמוד בכללים של מתן אינפורמציה חשבונאית ופיננסית לציבור המשקיעים. ישנן גישות שונות להערכות שווי כאשר הגישה המובילה הינה של היוון תזרים המזומנים העתידי.

המשך קריאה

אלא שלהבדיל ממחיר השוק של חברה, שווי חברה מחושב איננו ערך אבסולוטי. הוא נגזר מהתחזיות לגבי תזרים המזומנים העתידי וכמו כל תחזית יש בו מרכיב גדול של אי וודאות. השווי נגזר גם מהערכת הסיכון ומהגישה לסיכון של מבצע הערכת השווי. כמו כן יש לתת את הדעת בהערכת השווי לשורה ארוכה של סוגיות כמו התנודתיות בשוק, המיצוב התחרותי של החברה בענף, ניתוח ההתפתחויות הצפויות בענף, שינויים רגולטורים עתידיים, ניתוח צרכי ההשקעה וההון החוזר של החברה – ועוד מרכיבים רבים הדורשים התייחסות.

לפיכך יש חשיבות לצוות מיומן של כלכלנים מנוסים ובעלי ראייה רחבה, כפי שמציעה החברה שלנו, בכדי לבצע הערכות שווי של חברות ברמה המקצועית הגבוהה ביותר.

בחינה וליווי של פרוייקטי תשתית

ירום אריאב עמד במשך שמונה שנים בראש לביא קפיטל, בנק השקעות המתמחה בתשתיות. במסגרת כהונתו זאת הוא ליווה פרויקטים של חברות תשתית מובילות בארץ ובחו"ל. בשנים הקרובות צפויה במשק הישראלי האצה בהשקעה בתשתיות בעיקר בתחומים של הסעת המונים, תחנות כוח, השקעות הקשורות בהפקה והולכה של גז טבעי והתפלת מים.

המשך קריאה

האצה זו צפויה על רקע הפיגור של המשק הישראלי בכל הנוגע להקמת תשתיות בהשוואה למשקים מפותחים. המשק משווע להגדלת ההשקעה בתשתיות בתחומים של תחבורה, אנרגיה (קונבנציונלית ומתחדשת), מים, שפכים ומחזור פסולת וכדומה.

השקעה בתשתיות מתאפיינת בהשקעה כבדה המערבת הון עצמי והון זר, בקבועי זמן ארוכים, ביציבות יחסית מבחינת הביקוש העתידי ובמעורבות רגולטורית כבדה. רבים מהפרויקטים מוקמים בשיתוף המגזר הממשלתי והפרטי (PPP). הפרויקטים מתאימים מאוד לפרופיל ההשקעות של גופים מוסדיים המשקיעים את החסכונות ארוכי הטווח של הציבור. חלק מההשקעות הן מה שמכונה "שדה ירוק" green field , כלומר פרויקט בייזום והקמה, וחלק מההשקעות הן מסוג "שדה חום" brown field כלומר השקעה בפרויקט תשתית עובד לאחר הקמתו והפעלתו.

נדרשת מיומנות מיוחדת לבחינה וליווי של פרויקטים בתחום התשתיות. הדבר דורש ידע וניסיון בניתוח הסיכונים לסוגיהם, גיוס המימון הנדרש, הכרה מעמיקה של הצדדים הרגולטורים ועוד. כאמור, ירום אריאב הוביל את לביא קפיטל, בנק השקעות המתמחה בתשתיות במשך מספר שנים. ליווה פרויקטים של חברות תשתית מובילות בארץ ובחו"ל ובהם EDF חברת החשמל הצרפתית, אדיסון, חברת חשמל וגז איטלקית, SNCF , חברת הסעת המונים צרפתית, נתיבי גז, מקורות, רכבת ישראל, נתיבי ישראל, נת"ע ועוד חברות רבות אחרות. לירום אריאב ולצוות יש יכולות מקצועיות מהמעלה הראשונה לנתח, לבנות מודלים כלכליים, להעריך סיכונים, להתגבר על מכשולים בירוקרטים ורגולטורים ולטפל טיפול הוליסטי במגוון פרויקטים של תשתית.

בוררויות כלכליות ועסקיות

בורר כלכלי טוב צריך להיות מצויד בידע מקצועי מעמיק, בראייה רחבה, בשכל ישר, ביושרה, אמינות ויכולת לרדת לשורש המחלוקת ולפסוק בצורה הוגנת. ירום אריאב שימש בורר במחלוקות כלכליות וביצע את עבודת הבוררות בצורה מרשימה ומקצועית ובעקבות זאת אף זכה להערכת הצדדים (גם הצד המפסיד).

Skip to content
אנו שמים דגש רב עבור התאמת אתר אינטרנט זה לתקן הנגישות הישראלי. באתר בוצעו התאמות נגישות לפי תקן 5568 ותקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), ניתן לגלוש בו באופן נגיש יותר דרך הדפדפנים כרום ופיירפוקסהננו עושים את מירב המאמצים על מנת לבצע התאמות נגישות באתר, ייתכן ובאתר זה ימצאו רכיבים ו/או עמודים אשר אינם עומדים בתקן הנדרש, במידה ונתקלת בכשל נגישות כלשהו נודה לך אם תדווח לנו על כך דרך עמוד יצירת הקשר. אנו נמשיך לעשות כל מאמץ על מנת לאפשר גלישה נגישה ונוחה באתר זה לכולם.
סטטוס תאימות